Mikä?
Suomen Lähetysseuran nuorten syyspäivä järjestetään 29.11.2025 klo 10-15 ja on tarkoitettu just sulle 15-29-vuotiaalle Kummun nuorelle tai nuorelle aikuiselle! Tarkoituksena on koota yhteen kumpulaisia viettämään kivaa aikaa yhdessä, vaihtamaan kuulumisia ja oppimaan uutta. Päivässä luetaan Raamattua, vietetään yhteistä messua, kokkaillaan, lauletaan ja testataan uutta rauhankasvatusmateriaalia (joka on bängeri!).
Päivän lopuksi (15.30-17.30) järjestetään myös uuden parliksen ja uuden vastuutiimin järjestäytymiskokous, johon voit jäädä tutustumaan siihen, miten nuoret voivat vaikuttaa Suomen Lähetysseurassa. Olet tervetullut mukaan, vaikket olisikaan parlislainen tai vastuutiimiläinen! (Mutta jos et ole, nyt on myös hyvä aika hakea, koska haku on päällä 22.11. asti, ja tietoa siitä löydät täältä.)
Monelta ja missä?
Päivä järjestetään Suomen Lähetysseuran kotitukikohdassa eli osoitteessa Maistraatinportti 2. Jos tulet kauempaa, olet tervetullut toimistolle jo klo 8.00 alkaen (mutta kerro tästä Miinalle) ja saat myös aamupalaa. Lähempää tulevat ovat tervetulleet mukaan 10.00 alkaen, jolloin aloitamme päivän yhteisellä messulla. Sen jälkeen laitamme lounasta ja pidämme pienen raamiksen. Klo 14.00 nautimme päiväkahvit (tai teet tai mehut), joiden jälkeen suunnataan katse tulevaan ja siirrytään sitten kokoustelemaan halukkaiden kanssa.
Päivä on ilmainen!
Miten pääsen mukaan?
Ilmoittaudu syyspäivään laittamaan Miinalle joko WhatsApp-viesti (+358 44 901 9958) tai sähköpostia osoitteeseen miina.kurjenmiekka@suomenlahetysseura.fi. Ei tarvitse kertoa muuta kuin nimi ja erityisruokavaliot!
