Suomen Lähetysseura julkaisi Elämäni joululaulu -kirjan lokakuussa 2025. Kirjassa julkisuuden henkilöt kertovat itselleen merkityksellisistä joulumuistoista ja -perinteistä elämän varrelta ja paljastavat lempijoululaulunsa.
Kirkko maailmalla -ohjelmassa kuullaan kirjan tekstiin perustuva kuunnelma, jossa kerrotaan muusikko Pekka Simojoen jouluista. Lapsuuden joulut Namibiassa olivat erilaisia kuin Suomessa: silloin esimerkiksi syötiin pukki. Kuunnelmassa myös kerrotaan, mitä Simojoen perheen jouluperinteisiin kuuluu nykyisin ja minkä joululaulun muusikko valitsee suosikikseen. Toimittajana Heidi Tirri.
Kirkko maailmalla -podcastia pääset kuuntelemaan verkkosivujemme lisäksi esimerkiksi SoundCloudissa, Spotifyssa ja Apple Podcasteissa. Ohjelmaa voi kuunnella joka sunnuntai Radio Deillä kello 17.40.
