Siirry suoraan sisältöön Siirry alapalkkiin

Kummitus, rampa, noita – kieli kertoo asenteista vammaisuutta kohtaan Tansaniassa

Arushassa viranomaiset, uskonnolliset johtajat ja kansalaisjärjestöt pohtivat yhdessä, miten terveyspalveluista saadaan saavutettavampia ja kunnioittavampia erityisesti vammaisille naisille ja tytöille.

YKn ja C-Seman vierailu Selianin sairaalaan

YK:n seksuaali- ja lisääntymisterveysjärjestö (UNFPA) vieraili yhdessä ”Minun valintani, minun oikeuteni” -hankkeen kumppaneiden kanssa Arushassa, jossa Tansanian luterilainen kirkko kehittää aktiivisesti vammaisten ihmisten terveyspalveluita. Vierailun aikana keskusteltiin muun muassa siitä, millaisia nimityksiä vammaiset ihmiset itse toivovat, että heistä käytetään.

Swahilin kielessä vammaisuuteen viittaavat sanat alkavat usein etuliitteellä “ki”, joka kieliopillisesti viittaa pienuuteen, vähäpätöisyyteen tai esineisiin, mutta ei ihmisiin. Etuliite tekee vammaisista ihmisistä vähemmän “inhimillisiä” ja vahvistaa vähätteleviä asenteita (esim. kipofu = sokea, kiziwi = kuuro, kiwete = rampa).

Happiness Koisiaga Tansanian vammaisjärjestöjen liitosta (Shivyawata) vetosi opintovierailun alussa, että albinismin kanssa elävistä ihmisistä ei enää käytettäisi swahilinkielisiä nimityksiä zeru zeru (kummitus) tai mchawi (noita).

”On tärkeää tutkia oman kielen piilotettuja merkityksiä ja niiden vaikutuksia asenteisiin”, Koisiaga muistuttaa.

Oppimassa saavutettavista ja turvallisista terveyspalveluista

Opintomatkan tavoitteena oli vahvistaa vammaisinkluusiota seksuaali- ja lisääntymisterveyden sekä sukupuolittuneen väkivallan ehkäisyn ja tuen palveluissa kahden eri Suomen ulkoministeriön rahoittaman hankkeen välillä, joista toista koordinoi Suomen Lähetysseura ja toista YK:n seksuaali- ja lisääntymisterveysjärjestö.

Vierailu kokosi yhteen uskonnollisia johtajia, ministereitä, kansalaisjärjestöjä, paikallishallinnon viranomaisia, vammaisjärjestöjen edustajia sekä sairaalan työntekijöitä Marasta, Shinyangasta, Zanzibarilta  ja Arushasta jakamaan kokemuksia, oppimaan ja tunnistamaan hyviä käytäntöjä, joita voitaisiin laajentaa myös muille alueille.

Esimerkiksi Tansanian uskontojen välinen yhteistyöverkosto TIP, joka toimii UNFPA:n kumppanina, on kehittänyt uskonnollisille johtajille tarkoitetut oppaat sukupuolittuneen väkivallan käsittelemiseksi uskonyhteisöissä. Koska muslimit ja kristityt lähestyvät aihetta eri näkökulmista, on laadittu kaksi erillistä opasta, jotka ottavat huomioon kummankin uskontokunnan pyhät kirjoitukset, Koraanin ja Raamatun.

Livinus Ndibalema sukupuolittuneen väkivallan manuaalien kanssa.
Livinus Ndibalema, 39, Tansanian uskontojen välisestä yhteistyöverkostosta on ollut mukana tekemässä uskonnollisille johtajille suunnattuja oppaita sukupuolittuneesta väkivallasta.

Tansanian evankelis-luterilaisen kirkon omistama Selianin sairaala on kehittänyt erityisesti vammaisten naisten palveluita, ja toimi opintovierailulla esimerkkinä siitä, miten esteettömyys, saavutettavuus ja vammaisten henkilöiden osallisuus voidaan huomioida terveydenhuollon rakenteissa ja käytännöissä.

Sairaalassa on kehitetty yhdessä muun muassa Lähetysseuran kanssa Tansanian ensimmäinen vammaisten naisten terveyspalveluiden hyvien käytäntöjen käsikirja, joka on tarkoitettu terveydenhuollon ammattilaisille sekä päättäjille ohjaamaan terveydenhuollon tilojen suunnittelua niin, että ne ovat saavutettavia vammaisille henkilöille, erityisesti naisille ja tytöille.

Poliisi laittaa pahantekijät vastuuseen

Jane Kitundu työskentelee Ngaramtonin poliisin sukupuolittuneen väkivallan torjuntayksikössä alueella, jossa Selianin sairaala sijaitsee. Yksikkö tutkii päivittäin paitsi erilaisia rikoksia ja aseellisia ryöstöjä, myös naisiin kohdistuvaa väkivaltaa: raiskauksia ja pahimmillaan jopa murhia. Vammaiset naiset ja tytöt kokevat vallitsevien kielteisten asenteiden vuoksi tavallista enemmän väkivaltaa.

Tansanian vammaisjärjestöjen liitto Shivyawata on kouluttanut yksikön henkilöstöä tunnistamaan sukupuolittunutta väkivaltaa sekä tukemaan väkivaltaa kokeneita ja saattamaan syylliset vastuuseen.

Työskennellessään yhteisöissä Kitundu ei käytä poliisin virkapukua. Hän kertoo, että Tansaniassa poliisiin suhtaudutaan usein epäluuloisesti, eikä väkivaltaa kokenut tai väkivallan uhan alla oleva välttämättä uskalla puhua virkapukuiselle viranomaiselle.

Jane Kitundu työskentelee Ngaramtonin poliisin sukupuolittuneen väkivallan torjuntayksikössä.
Jane Kitundu työskentelee Ngaramtonin poliisin sukupuolittuneen väkivallan torjuntayksikössä.

”Pukeudun normaalisti, kun työskentelen kentällä. Virallisissa tilaisuuksissa käytän univormua, mutta yhteisössä on helpompi saada luottamus ja tietoa väkivallantekijöistä, kun pukeudun tavallisesti. Tarvittaessa näytän poliisin henkilökorttini.”

Kitundulle työ tuo suurinta merkitystä silloin, kun oikeus toteutuu.

”Työssäni suurinta tyydytystä tuo se, kun saan kiinni pahantekijät, erityisesti ne, jotka ovat tehneet pahaa pienille tytöille. Kun näen heidät telkien takana, voin ajatella, että olen palvellut ihmiskuntaa, ja se on tehtäväni.”