Siirry suoraan sisältöön Siirry alapalkkiin

Podcast: Nainen piispana ei ole enää oikku Afrikassa

Kirkko maailmalla -ohjelmassa Espoon piispa Kaisamari Hintikka ja Lähetysseuran Afrikan aluejohtaja Teressa Juhaninmäki pohtivat, mitä naispuolisten piispojen esiinmarssi merkitsee Afrikan luterilaisille kirkoille, koko maailmalle ja erityisesti tuleville sukupolville.

Afrikan luterilaisissa kirkoissa on nyt vihitty yhteensä kaksi naispuolista piispaa. Namibian ensimmäisen naispiispan, Hilja Nghaangulwan, vihkineen Espoon piispa Kaisamari Hintikan mukaan kyseessä on suuri muutos paitsi Afrikan kirkoille, myös koko maailman luterilaiselle yhteisölle.

Erityinen merkitys sillä on kaikille pienille tytöille ja pojille, jotka saavat kasvaa kirkossa, jossa kaikki voivat jakaa tehtäviä ja vastuuta, tulla kutsutuiksi ja vihityiksi erilaisiin tehtäviin. Suomen Lähetysseuran Afrikan aluejohtaja Teressa Juhaninmäki näkee Afrikan naisjohtajien kehityksessä toivoa: päteviä ja rohkeita naisjohtajia nousee nyt myös päällikkötasolle. Haasteet alkavat kuitenkin jo lapsuudessa, kun tytöiltä odotetaan ennen kaikkea hiljaisuutta ja moitteetonta käytöstä.

Kirkko maailmalla -ohjelmassa keskustellaan tällä kertaa siitä, miksi naisten johtajuus kirkossa ei ole oikku vaan osa Jumalan kutsumusta, ja mitä se tarkoittaa kirkolle, yhteisöille ja tuleville sukupolville. Toimittajana Linda Juntunen.

Kirkko maailmalla -podcastissa kerromme kuulumisia globaalista kirkosta, tarinoita kehitysmaiden ihmisten elämästä ja työstä paremman ja oikeudenmukaisemman maailman puolesta.

Kirkko maailmalla -podcastia pääset kuuntelemaan verkkosivujemme lisäksi esimerkiksi SoundCloudissaSpotifyssa ja Apple Podcasteissa. Ohjelmaa voi kuunnella joka sunnuntai Radio Deillä kello 17.40.